Вітаю Вас, Гість
Головна » 2015 » Січень » 27
Що для вас – Херсонщина? Яка найперша асоціація? Так, Асканія Нова, червонощокі помідори та величезні кавуни у другій половині літа, від яких ніби віє розслаблюючою спекою… Мій найвиразніший сьогоднішній спогад про Херсонщину – траса, якою ми їдемо в наповненому автобусі. Холодний вітер за склом і протитанковий рів вздовж дороги. Там, показує за той рів наш гід Каланчакським районом голова райдержадміністрації Іван Гончарський, Крим. З іншого боку дороги, пояснює, – мінне поле.

Ми їдемо Україною. Ще рік тому така «мізансцена» не привиділася б і в страшному сні. Але…

У автобусі – журналісти з трьох областей: Херсонської, Тернопільської та Сумської. Нас зібрав проект «Прес-клуби об᾽єднують Україну». І як довелося переконатися не раз у цьому обміні, ми справді знаємо про різні регіони власної країни часом не ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 471 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

В силу цілої низки факторів релігійність населення західного регіону в цілому завжди була вищою, ніж жителів інших областей. І якщо на запитання «Чи є ви віруючим?» ( результати опитування кількарічної давності) в Центрі ствердно відповіли 73,4 процента опитуваних, на Сході – 71,4, а на Півдні – 67,1, то на Заході ця цифра становила 93,4. Також якщо в цілому в Україні на один населений пункт припадає в середньому 0,7 релігійної громади, то у західних областях цей показник у 2—3 рази вищий. Тернопільщина ж взагалі рекордсменка. За кількістю релігійних організацій – 150 на 100 тисяч населення – донедавна займала перше місце в Україні. В Тернополі налічується і найбільше храмів на душу населення з–поміж усіх обласних центрів. Так станом на початок минулого року в порівняно невеликому місті діяло 40 храмів та молитовних споруд різних ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 441 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Ще у 2012 році вчені одного з підрозділів NASA визначили місця на Земній кулі, які володіють найбільшим енергетичним позитивним впливом на людину. В Україні до цього списку потрапили дендропарк «Софіївка», озеро Синевир і заповідник «Асканія Нова».

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна - найстаріший степовий резерват світу. Одне із семи природних чудес України, що входить у сотню найбільш відомих заповідних територій планети. Це найбільший на півдні України еколого-освітній центр. Людина, яка бачила сріблясте море ковилу, вдихала пахощі різнотрав’я , підставляла обличчя степовому вітру, ще і ще повертається до цього чарівного степу, щоб набратися сил та натхнення.

З 1990 року директором Державного заповідника «Асканія-Нова» став Віктор Семенович Гавриленко. Член Націо ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 383 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Вже більше року «живе» на Тернопільщині незвичайний маленький воїн із таким же незвичайним ім’ям Алярмик ( від слова «алярм», що використовувалось колись серед бійців Української Повстанської Армії, як заклик до готовності діяти в разі небезпеки). Існує він, правда, не в реальному житті, а на сторінках віршованої книжки з назвою «Повстанська абетка», однак при цьому вже був виявлений і підданий жорстокій критиці з боку ганебно відомого російського телеканалу Life News. В притаманному їм стилі нездорових фантазій журналісти каналу вивалили в ефір щось на кшталт того, що в Західній Україні бандерівці примушують дітей до військової муштри мало не з пелюшок, і навіть дитяча література у них відповідна. Що ж, книжка про життя і пригоди юного вояка Української Повстанської Армії справді розрахована на дошкільнят та школярів початкових ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 391 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

«На Херсонщині у Цюрупинському районі, на високому березі річки Конки, є село Козачі Лагері.

Маленьку річку від сивого Дніпра відділяють мальовничі плавні – райське місце для муфлонів, розкошують тут і дикі кабани. Конка багата рибою, в ній водяться соми, коропи, щука, лящ, тарань. У комишах гніздяться дикі качки. В степу багато рідких рослин. Є і гадюки. Мешканці лісу – дикі косулі, зайці, лиси,сірі вовки, сови… З ранку нас будить соловейко, вечорами влаштовують дивовижні концерти жабки.

Ну як можна не зберегти цю красу Богом дану нам нащадкам славних козаків?! Наше село вабить до себе рибалок та мисливців. В Козачих Лагерях є мисливське господарство, яке суворо слідкує за чисельністю тварин. У свій час тут любили відпочивати відомий український поет П.П.Тичина та гуморист Остап Вишня. Мальовнича природа н ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 377 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

В рамках проекту «Прес-клуби об’єднують Україну» ми вже розповідали про унікальне тернопільське культурно-просвітницьке товариство «Вертеп», яке ще на початку 90-х стало ядром культурного, громадського і політичного життя свідомої молоді. Тепер же час написати і про своєрідний феномен - майже три десятки подружніх пар знайшли одне одного саме в цьому товаристві, а при народженні діток ще й кумів собі з вертепівських друзів вибирали. Підростаючи, членами товариства поряд з батьками ставали вже й діти, тож з роками воно перетворилося наче у велику дружну родину. Однак сьогодні хочеться розповісти лише про одну з таких сімей, главою якої є один із засновників «Вертепу», керівник тернопільського Центру національного відродження Тарас Гребеняк.

«Родина, родина – від батька й до сина…»

Ця відома пісня – ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 435 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Агропромисловий комплекс

Херсонщина – регіон сільськогосподарського виробництва. Територія області займає майже 2 млн га сільськогосподарських угідь, що є найбільшою площею орних земель України. В області працює майже три тисячі фермерських господарств.

Область є національним лідером з виробництва овочевих і баштанних культур, яких у минулому році вирощено і зібрано понад 2 млн тонн. Тут вирощують помідори, капусту, цибулю, перець солодкий, баклажани. Далеко за межами області відомі херсонські кавуни та томати – це своєрідна візитна картка нашого краю. Іншими стратегічно важливими для області культурами є соняшник і соя. Також Херсонщина славиться фруктовими садами, де вирощуються соковиті абрикоси, персики, вишні, яблука та сливи.

Серед зернових культур традиційним є вирощування пшениці ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 474 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Кожний обласний центр України унікальний по-своєму, не є винятком і Тернопіль. Хтось називає його щодо громадської активності провінційним, а хтось – другим у західному регіоні після Львова. Хтось кляне його погані дороги, а хтось захоплюється красою величезного ставу в самому центрі та трьох парків навколо. Для когось він надто маленький, а інші вважають його компактним і тому зручним для проживання. Словом, кожний тут бачить те, що передусім хоче бачити. Тому пропонуємо читачам добірку лише цікавих фактів, а оцінюють їх нехай вони самі.

Тернополю вже майже шість століть, але старовинних пам’яток архітектури і навіть просто довоєнних будинків тут мало, тому що місто було майже дощенту знищене під час Другої світової. Через жорстокі бої, які точилися за місто навесні 1944-го, Тернопіль охрестили тоді «маленьким Сталі ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 382 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Владислав Ковальов. Лікар-хірург. Доброволець батальйону Херсон. Позивний «Док». Загинув 29 серпня при прориві блокади Іловайська. Посмертно нагороджений Орденом «За Мужність ІІІ ступеня»

- Владу з дитинства снився один і той самий сон, - згадує сестра Алевтина Ковальова, - він відправляється на війну та виконує свою місію. Цей сон він часто переказував, але ми не сприймали його всерйоз, ну яка війна…

19 серпня, зранку зателефонувала дружина Владислава Вікторія. Я відразу зібралась, - розповідає Алевтина, - та поїхала в Школу міліції, де їх батальйон проводжали в зону АТО. Влад вийшов в повному екіпіруванні, з автоматом. На формі у нього була нашита група крові, а на рукаві маленький червоний хрест.

Я спитала його: Владік, як же ти міг залишити дітей, вони такі маленькі, маму, мене? Я його за ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 474 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Розповідь про святкування Різдва на Тернопільщині в один невеликий текст вмістити неможливо. Бо навіть якщо брати лише цьогорічне, затьмарене трагічними подіями в Україні, то це і найбільша в Україні рухома шопка, і також рекордної величини дідух у вигляді тризуба, і «фабрика» по приготуванню спеціальної різдвяної куті для солдатів та добровольців, і ще багато чого цікавого і важливого. Але є й речі, так би мовити, вічні. Серед них – вертеп. Тому я вирішила розповісти про унікальне тернопільське товариство з такою ж назвою, яке свого часу відродило у Тернополі різдвяну обрядовість, сьогодні ж святкування Різдва в родинах його членів можна вважати своєрідним еталоном.

А слідом йшли агенти КДБ

Все почалося наприкінці 80-х, тобто ще за Радянського Союзу, Компартії і тотального насадження атеїзму. Кол ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 531 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Діяльність підпілля ОУН у Південній Україні під час німецької окупації та у післявоєнні роки привела до змін як у політиці самої ОУН, так і в свідомості жителів регіону.

Боротьба ОУН і УПА на Херсонських землях потребує окремого дослідження з різних причин, однією з них є те, що Херсонська область була створена 1944 року, а діяльність українських націоналістів на Півдні розпочалась напередодні Вітчизняної війни. Саме тоді були створені і таємно підготовлені похідні групи ОУН, які з початку бойових дій поступово проникали в Україну. У їх складі налічувалося від трьох до п'яти тисяч осіб. Вони були розділені на три великі групи: «Північ», «Центр» і «Південь».

Кожна з них складалася з оперативних загонів від 7до 15 осіб. Група «Північ» мала на меті досягти Києва, група «Центр» - Харкова, а група «Південь» - Од ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 378 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Заробітки рятують західноукраїнські сім’ї фінансово, але підривають їхню основу

На Тернопільщині, разом з іншими західними регіонами України, найбільший відсоток заробітчан. Водночас і найбільше сімей, які перебувають у небезпечному стані «тимчасової смерті», від якого до розлучення часто — лише один крок. Невідомо, хто саме і коли придумав таке жорстке визначення щодо ситуації із заробітчанськими сім’ями, однак тепер воно досить часто фігурує у місцевих газетах, зi шпальт яких не сходять матеріали про родинні трагедії, пов’язані з тривалою відсутністю чоловіка чи дружини.

«Ми стали чужими людьми!»

Якось натрапила на статистику, що розпадається майже половина заробітчанських сімей. Але навряд чи можна вирахувати точну цифру розлучень, спричинених саме заробітчанством. Бо якби й спромігс ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 317 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Майже п'ятнадцять років тому херсонські соціологи проводили серед мешканців області опитування щодо їхніх електоральних симпатій. В якості своєрідної політичної провокації серед українських кандидатів було запропоновано й… кандидатуру Володимира Путіна, який в той час балотувався на посаду Президента Росії. Соціологам було важливо співставити рейтинги російського та українських політиків. Результати були приголомшуючі: Путін переграв би на вільних виборах в нашій області всіх українських політиків. З 1999 року до останнього рейтинг російського президента був в нашій області незмінно високим.

Й причинами цієї популярності була не лише робота російських засобів масової інформації чи те, що кожен сьомий херсонець - етнічних росіян. Образ Росії завжди в масовій свідомості мешканців півдня був дружнім та дещо романтизованим. ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 309 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

В Тернополі важко знайти людину, яка б хоч чимось не долучилася до масової допомоги українській армії та добровольчим батальйонам. Продукти, засоби гігієни, медикаменти та інші потрібні воякам речі надходять на склади логістичного центру АТО безперервним потоком. Тернопільські активісти Об’єднання заради громади «Ядро» створили такий центр першими в Україні, відтак стали можливими централізована координація та контроль за тим, що саме необхідно, чого і скільки надходить і як це все оптимально розподілити. За чотири місяці діяльності центру через його склади тернополяни пожертвували для бійців понад 750 тисяч гривень, 2 991 доларів США, 860 євро та 470 англійських фунтів стерлінгів. А також принесли понад три тони гречки, більше 3 тисяч банок згущеного молока, понад 4,5 тисяч банок м’ясних та 4 тисячі рибних консервів, а ще майже ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 335 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Народні обряди - одне з найцінніших духовних надбань народу за багатовікову його історію. Дуже цікаво досліджувати розвиток народних традицій на півдні України, оскільки історично так склалося, що південний край став прихистком для найбільш волелюбних та активних селян, які втікали «у степи», щоб стати вільними і заможними. До того ж мова йде не тільки про українців, а й про росіян, німців, греків, шведів, поляків, болгар, татар, євреїв, турків, та інших народів. Тому така різноманітна складова національностей наклали вагомий відбиток на характер місцевих жителів та їх традицій.

Як відзначали Новий рік та Різдво прадіди

Святкування Нового року та Різдва в Херсоні набувало найнесподіваніші форми. За останні століття воно встигло побувати офіційним святом державного значення, на якийсь час піти в підпіл ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 318 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

На сучасній географічній карті України Тернопільська область не межує з жодною іншою державою, однак віками ця територія була прикордонною. А на крайньому південному сході області є навіть села, де колись, за народною примовкою, «півні на три держави піяли», бо там сходилися кордони аж трьох імперій. Відповідно й історичні битви та оборонна діяльність були невід”ємною частиною життя тутешнього населення. Недарма третина всіх фортечно-замкових споруд України розташована саме на Тернопільщині.

А ще ці українські землі тривалий час знаходилися у власності то однієї, то іншої іноземної держави, тож українцям тут постійно доводилося відстоювати і виборювати свою національну ідентичність. Тому, можливо, місцевим жителям і притаманне значно сильніше, ніж в інших частинах України, відчуття приналежності до своєї нації. А от г ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 419 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Нині багато розмов точиться навколо настроїв в Україні. Найбільшу цікавість викликають Південні області, наприклад Херсонська, адже вона єдина межує з анексованим Кримом. Основні питання що турбують: «Чи зможе Росія ще спровокувати інші регіони на приєднання до себе та ввести окупантів або розпочати військові дії під приводом захисту місцевого населення і таке інше?»

Тільки факти

Слід зазначити, що на Херсонщині проживають майже 130 національностей, більшу частину з них складають українці - 82%, росіяни - 14% . Незважаючи на такий розподіл в побуті переважає російська мова. До агресії Росії настрої людей на Півдні та Сході були достатньо близькими. Переважала орієнтація на східний вектор інтеграції. Якщо проаналізувати попередні голосування до органів влади, то регіон переважно підтримував вихідців з ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 329 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Окрім Свято-Успенської Почаївської лаври, відомої православним віруючим в різних регіонах України, є на Тернопільщині ще одна загальновизнана святиня. У невеликому — всього півтори сотні дворів — селі Зарваниця Теребовлянського району розташований один з п’ятнадцяти світових духовних Богородичних центрів, визнаних Вселенською католицькою церквою. Ще в 1867 році Ватикан надав чудотворній зарваницькій іконі Матері Божої паломницький статус, а в наші дні її щорічно відвідують сотні і сотні тисяч паломників з усього світу.

Ікона, що спустилася з небес

Приблизно 1241 року, коли Київ особливо потерпів від нищівного нападу монголо–татарської орди, звідти тікало до більш безпечних місць багато ченців з монастирів. Одного з них дороги привели в затишну мальовничу долину, оточену рікою і густим лісом. Приліг ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 338 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Кожний патріот Таврійського краю свою любов до України все частіше доводить не словами, а справами. Зокрема – допомогою тим, хто кожного дня, ризикуючи власним життям, виборює для рідної землі такі жадані перемогу та мир.

Заради того, аби зігріти турботою та підтримати необхідними речами українських вояків з усіх куточків нашої держави, об”єдналися громадські організації Херсона, представники мас-медіа, місцеві лікарні та навчальні заклади, духовенство, органи місцевої влади та пересічні городяни. За словами вояків, які прибувають до Херсонщини із західних та східних областей, на таку увагу та підтримку з тилу вони не очікували. Попри усі обіцянки й запевнення держави, головна допомога надходить саме від волонтерів. Серед того, чим вдалось допомогти захисникам – теплі речі та технічне спорядження, військова аммуніція т ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 291 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Більшість українців досі не знає, що боротьба УПА продовжувалася в західних областях ще дуже довго після закінчення Другої світової війни.

Наступний, 2015-й рік в Тернопільській області оголошено Роком повстанської звитяги. Таке рішення ухвалили депутати Тернопільської обласної ради на честь 55-річниці неабиякої історичної події. А саме – бою вояків Української Повстанської Армії під селом Шумляни Підгаєцького району, який відбувся 14 квітня …1960 року! Так-так, помилки тут немає, останній офіційно задокументований бій вояків УПА з частинами НКВД відбувся через 15років після Другої світової війни, в час, коли радянська пропаганда вже давно поховала Українську Повстанську Армію.
Та ще й який бій!

Проти всього лише трьох підпільників-ОУНівців – Петра Пасічного, його дружини Марії Пальчак та Олега Цетна ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 335 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)

Саме після скасування кріпацтва на Херсонщині розпочинається українське національно-культурне життя. У 80-х роках XIX ст.. на Херсонщині з’являються перші українські гуртки земських діячів і письменників, котрі щоденною просвітницькою роботою згуртовують біля себе віддану українській ідеї молодь.

Поява української громади в Херсоні нерозривно пов'язана з діяльністю Херсонського земства. У політичних умовах 1880-х років службова діяльність у земстві надавала можливість представникам української інтелігенції легально реалізувати свої народницькі ідеали на практиці. Тому херсонські громадівці намагались використати новостворену земську статистичну службу для згуртування українських діячів. Статистичні дослідження розглядалися як важливий інструмент для вивчення народних потреб і слугували легальним засобом тиску на владу. ... Читати далі »
Категория: Аналітика | Просмотров: 383 | Дата: 27.01.2015 | Комментарии (0)